Zamek Czorsztyn usytuowany jest na skalistym wzniesieniu, na półwyspie które jest otoczone wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Składa się z trzech części, a dokładnie zamku dolnego, średniego i górnego. Jego twórcą był Kazimierz Wielki. Zamek miał pełnić funkcję warowni granicznej – węgiersko-polskie. Z biegiem czasu był stopniowo modernizowany. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Źródło: https://www.poprostukasia.pl/zamek-w-czorsztynie/
Historia zamku Czorsztyńskiego
Historia zamku Czorsztyńskiego była dość burzliwa, ponieważ zmieniał on dość często swojego właściciela. Można powiedzieć, że był on wielokrotnie zdobywany i oblężony. W XVII wieku za rządów starosty Jana Baranowskiego, zamek w Czorsztynie został wówczas odbudowany. Jednak odnowa zamku nie mogła trwać zbyt długo, w roku 1795 został on doszczętnie zniszczony podczas pożaru, który miał wtedy miejsce. Zamek stał się po nim jedną wielką ruiną.
Z czasem zamek został odbudowany, następnie odrestaurowany, a obecnie jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Jest jedną z głównych atrakcji, wielu turystów odwiedza go co roku. W trakcie prac został utrwalony mur tarczowy, odbudowana kuchnia, piwnica, a nawet część dziedzińca. Zostały nawet odsłonięte relikty cylindrycznej wieży obronnej. Z upływem czasu udało się również odgruzować również zamek średni. Dzięki temu trasa do zwiedzania zostałą wydłużona.
Zwiedzanie zamku w Czorsztynie
Zwiedzanie zamku rozpoczyna się od najmłodszej części, czyli zamku dolnego. Wchodzi się do niego dawną bramą wjazdową. Gdy przekroczymy mury, znajdujemy się dziedzińcu, w tym miejscu możemy obserwować i podziwiać resztki dawnych zabudowań. Możemy również udać się do zamku średniego i górnego. Gdy tam trafimy zobaczymy wystawy, które były poświęcone tej średniowiecznej fortyfikacji. Co ważne, warto też udać się do baszty Baranowskiego, ponieważ możemy tam napotkać bardzo ciekawą wystawę pod tytułem „Z biegiem Dunajca – od Czorsztyna do Krościenka. Pieniny na dawnej widokówce”.
Udając się do zamku w Czorsztynie oprócz podziwiania zabytkowych murów, mamy szansę również zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki rozpościerające się na całą okolice. Wystarczy dostać się na tarasy fortecy.
Zobacz też: http://www.poczujnature.pl/tatry-zima-czy-warto-wybrac-ten-kierunek/