Leczenie sanatoryjne to zazwyczaj kontynuacja leczenia szpitalnego. Do sanatoriów wyjeżdżają osoby, które chcą szybciej wrócić do zdrowia, po zabiegach, operacjach czy chorujące na przewlekłe schorzenia. Jednak do sanatorium wyjechać mogą też osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie i poddać się zabiegom profilaktycznie w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Sanatorium – NFZ
W pierwszym przypadku, osoby które udają się na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową mogą liczyć na Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiąże się to przede wszystkim z mniejszymi kosztami wyjazdu. W takiej sytuacji pobyt w sanatorium NFZ finansuje w całości lub częściowo.
Wadą tego rozwiązania jest niestety długi czas oczekiwania na wolne miejsce w sanatorium. Termin pobytu nie jest zależny od nas, a od miejsca w wirtualnej kolejce w systemie NFZ.
Skierowanie do sanatorium
Pobyt z dofinansowaniem jest możliwy jeśli mamy skierowanie do sanatorium. Taki dokument wystawić może lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Lekarz kierujący chorego na leczenie sanatoryjne musi dokładnie opisać jego stan zdrowia, określić poziom sprawności, a także wykazać czy istnieją przeciwwskazania do zabiegów. Na podstawie tego dokumentu będzie przebiegała rehabilitacja
Sanatorium prywatnie
Jednak skierowanie do sanatorium to nie jedyna droga wyjazdu do uzdrowiska. Na zdrowotne wakacje można udać się prywatnie, czyli opłacić pobyt i wszystkie zabiegi samodzielnie. Nie trzeba wtedy czekać na wolne miejsce w ramach dofinansowania NFZ. Sami wybieramy termin i ośrodek, w którym chcemy wypoczywać. Opisy wszystkich ośrodków sanatoryjnych, a także miejscowości uzdrowiskowych i oferowanych zabiegów, można znaleźć na portalu – Cafesenior.pl.
Na taką formę podreperowania swojego zdrowia i odpoczynku w miejscu z opieką medyczną decyduje się coraz więcej osób. W Polsce jest ponad 40 miejscowości o statusie uzdrowiska. W miastach takich jak: Augustów, Busko-Zdrój czy Ciechocinek znajdują się kompleksy sanatoryjne, w których kuracjusze mogą korzystać z zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych.
A wachlarz ofert i usług jest naprawdę szeroki, goście mogą korzystać z zabiegów leczniczych, upiększających, SPA, czy wspomagających kondycję fizyczną.
Surowce lecznicze – borowina i wody mineralne
Dodatkowo, na terenach o statusie uzdrowiska występują także naturalne czynniki lecznicze jak wody mineralne, borowiny czy gazy, które są wykorzystywane w lecznictwie. Atutem są również właściwości klimatyczne i walory przyrodnicze. W okolicach ośrodków znajdują się zadbane Parki Zdrojowe, a także atrakcje przygotowane dla kuracjuszy.
Jeśli zdecydujemy się na wyjazd prywatny do sanatorium, w doborze odpowiednich zabiegów pomoże nam balneolog. Leczenie balneologiczne polega właśnie na wykorzystaniu naturalnych surowców leczniczych. Zalicza się do nich m.in.:
- gazy lecznicze – te najczęściej wykorzystywane w czasie leczenia balneologicznego to np. radon, powietrze, dwutlenek węgla oraz siarkowodór;
- wody mineralne – te najpopularniejsze to wody termalne, chlorkowo-sodowe, siarczkowo-siarkowodorowe oraz wodorowęglanowe;
- peloidy – twory geologiczne, które są wykorzystywane do celów leczniczych w formie kąpieli lub okładów, peloidoterapia opiera się głównie na zabiegach z wykorzystaniem borowiny.
Sanatorium ze SPA
Wszystkie sanatoria w Polsce mają bogatą ofertę zabiegów rehabilitacyjnych. W trakcie pobytu można skorzystać ze światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii czy krioterapii. Coraz częściej obok tradycyjnych zabiegów leczniczych oferowane są także te upiększające czy relaksacyjne. Wybierając ośrodek, w którym będziemy wypoczywać warto sprawdzić czy oferuje on również takie usługi. Wśród najpopularniejszych zabiegów SPA wymienić możemy m.in.:
- zabiegi kosmetyczne (oczyszczające, nawilżające, peelingujące)
- masaże z wykorzystaniem naturalnych olei i peelingów,
- sauny,
To dobra forma wypoczynku, szczególnie jeśli dysponujemy okrojoną ilością czasu lub mamy wolny dłuższy weekend. Odpoczynek w sanatorium ze SPA lub basenem z pewnością pomoże nam zebrać siły i naładować akumulatory.