Organizacja wycieczek szkolnych to zadanie niełatwe. Obok atrakcyjnego programu wycieczki, który zgodnie z przepisami musi mieć walory edukacyjne – dydaktyczne i wychowawcze, wycieczka szkolna musi zapewnić uczestnikom pełną ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami, na które narażeni mogą być podróżujący.
Wycieczki szkolne organizuje się w oparciu o szkolne procedury, które z kolei muszą być zgodne z ministerialnymi przepisami dotyczącymi organizacji wycieczek szkolnych. Nauczyciele czy Rada Rodziców – organizatorzy wycieczki są odpowiedzialni za życie i zdrowie uczestników wyjazdu. Nawet jeśli wycieczkę kupują u touroperatora, to ich odpowiedzialność nie zmniejsza się. Dlatego podstawą organizacji każdego szkolnego wyjazdu jest znajomość przepisów związanych z organizacją wycieczek.
Wycieczki szkolne organizowane najczęściej to jednodniowe wyjazdy do miejsc położonych niedaleko od szkoły. Podczas wyjazdu dzieci i młodzież zwiedzają atrakcyjne zabytki, odwiedzają muzea a po południu często biorą udział w spektaklach teatralnych.
Młodzież ze starszych klas szkół podstawowych lub ze szkół średnich wyjeżdża na wycieczki dalsze i trwające dłużej. Są to wyjazdy od trzech dni do siedmiu – dziesięciu dni. Najbardziej popularnymi kierunkami od lat są:
– Warszawa, Toruń, Płock,
– Kraków, Wieliczka, Zakopane,
– Wrocław, Opole,
– Poznań, Gniezno, Biskupin,
– Trójmiasto.
Poza tymi wymienionymi miastami celem dłuższych wycieczek są również atrakcje turystyczne położone poza granicami naszego kraju.
W czasie wycieczki należy program ułożyć tak, aby dzieci i młodzież skorzystały z niego jak najwięcej a przy tym nie były zbyt zmęczone. Między zwiedzaniem kolejnych obiektów należy robić przerwy na odpoczynek, na posiłki, zakupy pamiątek. Warto zadbać o szczególnie atrakcyjne formy zwiedzania – zamiast zwyczajnego, dość nudnego przechadzania się po salach muzeum lepiej jest zamówić lekcję muzealną, podczas której często w praktycznym działaniu uczestnicy wycieczki poznają i przyswajają trudne treści historyczne. Na przykład będąc w Toruniu można pójść na lekcję do Muzeum Piernika. Dzieciaki same będą zagniatały ciasto, wypiekały pierniki a potem je dekorowały. Takiej pamiątki z podróży nie da się nigdzie kupić!
Podczas zwiedzania stolicy wycieczki szkolne często uczestniczą w lekcjach historii w Zamku Królewskim albo w lekcjach wiedzy o społeczeństwie organizowanych przez pracowników Sejmu RP. Każde tego rodzaju zwiedzanie musi być poprzedzone złożeniem zamówienia. Tylko po uzyskaniu specjalnej zgody można zwiedzać budynki parlamentu czy Pałac Prezydencki.
Organizatorzy wycieczek powinni pamiętać o zapewnieniu uczestnikom wygodnego i bezpiecznego noclegu oraz odpowiedniej liczby posiłków. Przed wyjazdem kierownik grupy powinien uzyskać informacje o chorobach uczestników. Mimo przepisów o ochronie danych każdy organizator wyjazdu dzieci i młodzieży musi zrobić wszystko, aby posiąść wiedzę o alergii, astmie, cukrzycy, epilepsji czy innych poważnych schorzeniach swoich podopiecznych oraz o lekarstwach, które muszą oni zażywać.