Stolica Dolnego Śląska jest licznie odwiedzana przez turystów nie tylko z Polski. W mieście czeka szereg zaskakujących atrakcji.
Położenie i herb miasta
Wrocław położony jest na obszarze Pradoliny Wrocławskiej, na północno-wschodnim krańcu Równiny Wrocławskiej i na północno-zachodnim skraju Równiny Oleśnickiej. Jego powstanie i rozwój nierozerwalnie związane są z rzeką Odrą. O wielowiekowych dziejach miasta najlepiej świadczy jego herb. W herbie obecny jest czarny orzeł śląski ze złotą przepaską na złotym polu – to świadectwo przynależności Wrocławia do księstwa Piastów. W herbie widnieje także biały lew czeski – miasto należało bowiem także do Czech. Herb miasta został przyjęty za panowania Habsburgów. W tarczy herbowej umieszczona została także litera „W”. Jest to nawiązanie do legendarnego założyciela miasta. W tarczy umieszczona także popiersie świętego Jana Chrzciciela, który jest nie tylko patronem znajdującej się na Ostrowie Tumskim katedry, ale także miasta. W zbiorach wrocławskiego Archiwum Państwowego przechowywany jest akt lokacyjny Starego Miasta.
Brodate skrzaty
Społeczność wrocławskich krasnali to bez wątpienia jedna z największych turystycznych atrakcji miasta. Ich liczba stale rośnie, każdy z nich ma swoje imię. Figurki mają około trzydzieści centymetrów wysokości, znajdują się w wielu zakątkach miasta. Ich odnajdywanie to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Krasnale są dziełem artystów z całej Polski. Opiekują się nimi osoby prywatne, firmy i instytucje publiczne.
Uliczni artyści
Wrocław jest miastem pełnym ulicznych artystów: mimów, tancerzy, kabareciarzy, grajków. Nie brakuje także osób, które uprawiają slackline. Miejscem, w którym można spotkać ich najliczniej jest Park Słowackiego.
Hala Stulecia
Jedną z budowli, która jest symbolem Wrocławia jest Hala Stulecia. Wrocławianie nazywają ją Pudłem na kapelusze lub Tortem. Hala została zbudowana w latach 1911-1913. Kiedy ukończono jej budowę była największą na świecie konstrukcją żelbetową. Hala została przykryta kopułą o średnicy sześćdziesięciu pięciu metrów. W hali może pomieścić się sześć tysięcy widzów. Odbywają się w niej mecze koszykówki, inscenizacje operowe, walki pięściarskie.
Miejskie kamieniczki
Wiele z nich przetrwało II wojnę światową, inne zostały odrestaurowane. Pochodzą z różnych okresów. Są więc wśród nich zarówno renesansowe, barokowe jak również klasycystyczne. Zwiedzanie warto zacząć od kamieniczek Jaś i Małgosia. Lata budowy tych kamieniczek sięgają okresu średniowiecza. Imiona zostały im nadane w latach powojennych. Kręte, bogato zdobione schody możemy podziwiać w kamienicy Sachsów – znajduje się ona bardzo blisko gmachu wrocławskiej opery. W wielu kamieniczkach otaczających wrocławski Rynek mieszczą się dzisiaj galerie sztuki, sklepy i restauracje.
Park Szczytnicki
Jest najstarszym parkiem miasta. Jesienią jest cały skąpany w kolorowych barwach. Park został urządzony w stylu angielskim, jego częścią jest uroczy Ogród Japoński. Malownicze mostki, urokliwe stawy, pawilon herbaciany dodają mu uroku.
Na wycieczkę po Wrocławiu zaprasza www.hostelamnesia.pl