Turystyka stadionowa

Turystyka stadionowa to dokładnie groundhopping, czyli zwiedzanie różnych stadionów na całym świecie. Fani piłki nożnej podróżują do najsłynniejszych budowli sportowych. To alternatywny sposób zwiedzania. Szacuje się, że piłka nożna ma około 4 miliardy fanów, turystyka stadionowa nie jest jeszcze zbyt popularna. Skąd w takim razie można czerpać wiedzę o najsłynniejszych stadionach na świecie? Przedstawiamy subiektywną listę dobrych źródeł na temat groundhoppingu.  

Kanały YouTube o turystyce stadionowej

Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Znacznie lepiej przyswajamy i koncentrujemy się na treściach w formie zdjęć, filmów video. Nic więc dziwnego, że na popularnej platformie YouTube publikowanych jest coraz więcej filmików o różnym zakresie tematycznym. Jeśli chodzi o najlepsze kanały na YouTube o turystyce stadionowej na wyróżnienie zasługuje: 

  • Szafa Fana – na tym kanale jest playlista poświęcona podróżom fana piłki nożnej. Twórca zaczął publikować filmy jeszcze przed mundialem w 2018 r. i opowiadały głównie o dwóch państwach. W pierwszej kolejności oglądaliśmy Japonię, a następnie Rosję. Następnie pojawiła się także Estonia i Rumunia,
  • Footy Adventures – polski YouTube jednak nie jest jeszcze tak bogaty w filmy traktujące o sporcie. Jeśli chodzi o anglojęzyczne propozycje polecamy Footy Adventures. Na kanale znajdziemy relacje ze zwiedzania najbardziej popularnych stadionów w różnych zakątkach świata,
  • Kartofliska – choć ten kanał nie jest stricte „sportowy”, to znajdziemy na nim filmy o świecie sportu. YouTuber chwali się, że zdążył oglądać mecze już w 44 krajach i nie zamierza na tym poprzestawać. Zrealizował również serię „Jak nie zwiedzać”, z której można wyciągnąć wiele przydatnych informacji na temat podróżowania,
  • Qesek z serią „Odwiedzam STADIONY EUROPY” – YouTuber Qesek planuje umieszczać na swoim kanale filmiki z przygotowań do zagranicznych podróży na mecze. Seria „Odwiedzam STADIONY SPORTOWE” ma duży potencjał, ponieważ wciąż temat turystyki stadionowej jest w Polsce niszowy.

Blogi sportowe 

Internet jest nieograniczonym źródeł wiedzy. Surfując po nim można natknąć się na wiele wartościowych źródeł. Blogi sportowe często prowadzone są przez prawdziwych pasjonatów, którzy nie tylko relacjonują mecze, przygotowują typy bukmacherskie na mecze, ale i opisują karierę sportowców, a nawet piszą na temat stadionów. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Niektóre portale sportowe mają opcję wysyłki newslettera, dzięki czemu zawsze będziesz na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami. 

Książki 

Zawsze najlepszym źródłem informacji są książki. Wbrew pozorom na temat sportu również można znaleźć wiele ciekawych pozycji. W temacie turystyki sportowej polecamy zapoznać się z publikacją o tytule „Stadiony i widowiska. Społeczne przestrzenie sportu”. Dostępna jest we wszystkich największych księgarniach. „Obiekty sportowe powinny być należycie osadzone w kulturowym i naturalnym kontekście danego miejsca. Estetyczna jakość architektury i nowatorstwo konstrukcji obiektów sportowych niejednokrotnie sytuują te ostatnie jako znaczące osiągnięcia w historii architektury.(…) W prezentowanej książce Michał Lenartowicz i Jakub Mosz ciekawie przedstawiają wspomniane zagadnienia i konteksty związane ze społecznym wymiarem przestrzeni sportowej” – zauważył prof. dr hab. Wojciech Zabłocki, architekt i olimpijczyk.

Podcasty 

Coraz częściej słuchamy podcastów o różnej tematyce. Podcasty mogą towarzyszyć nam w trakcie jazdy samochodem, w komunikacji miejskiej, czy nawet jako “tło” do porannego joggingu. Fani sportu mogą wybierać spośród wielu sportowych podcastów, które zawierają wiele ciekawych informacji. Polecamy Waszej uwadze podcast “Futbol i cała reszta”, czyli rozmowy Przemysława Rudzkiego z Arkadiuszem Sitarzem w Newonce radio. Usłyszycie tam o historiach gwiazd polskiej piłki nożnej, dziennikarzy sportowych i nie tylko. Serwisy streamingowe mają bardzo szeroką ofertę, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Czasem wystarczy wpisać w wszyskiwarce odpowiednie hasło, takie jak “Groundhopping podcast”, żeby znaleźć interesujące nas słuchowiska.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here