Dla niektórych osób studiowanie kierunków społecznych czy humanistycznych to strata czasu. Turystyka i rekreacja to wprawdzie kierunek z pogranicza nauk przyrodniczych, jednak przez wielu jest traktowana po macoszemu. Tymczasem wystarczy odpowiednio ułożony program studiów, pasja oraz pomysł na to, jak wykorzystać zdobytą wiedzę.
Studiowanie turystyki może być postrzegane jako wybór najprostszego wyjścia do uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Wielu osobom wydaje się, że nauka na tym kierunku nie wymaga od studentów zbyt wielkiego wysiłku i zaangażowania. Okazuje się jednak, że osoby wybierające turystykę i rekreację uczą się wielu przydatnych rzeczy, które mogą wykorzystać później także w pracy zawodowej.
Turystyka to nie tylko podróżowanie
Osoby, które zrezygnowały ze studiowania turystyki, często tłumaczą, że na tym kierunku niczego by się nie nauczyły – według nich większość zajęć miałaby polegać na podróżowaniu po Polsce, odkrywaniu ciekawych miejsc i… leniuchowaniu. Ewentualnie – wiecznej zabawie. Oczywiście to, jak będą wyglądać studia na danym kierunku, w dużej mierze zależy od władz uczelni, dlatego przed wydawaniem pochopnych osądów warto zaznajomić się z różnymi ofertami (i zwrócić uwagę na placówki, która stawiają na praktyczne zajęcia). Przykładem może być WSB Wrocław; turystyka i rekreacja na tej uczelni to nie tylko przedmioty krajoznawcze, ale także wyposażające studenta w wiedzę marketingową i prawną. Co więcej – absolwent tego kierunku w WSB Wrocław będzie potrafił samodzielnie projektować usługi turystyczne, zarządzać nimi, a to wszystko w oparciu o rzetelną wiedzę i umiejętność analizy potrzeb klientów.
Wybierz specjalność, która zapewni pracę
Ważny jest także wybór odpowiedniej ścieżki kształcenia. Wyższa Szkoła Bankowa oferuje naukę na specjalnościach takich jak animator rekreacji, e-biznes w turystyce czy dietetyka i turystyka zdrowotna (to oczywiście tylko niektóre z tych specjalności). Absolwent jednej z tych ścieżek kształcenia nie będzie musiał martwić się o pracę – coraz więcej Polaków podróżuje i coraz więcej z nich oczekuje, że zasięgnie porady lub skorzysta z usługi profesjonalisty. Może to dotyczyć nie tylko samego zaplanowania podróży, ale także np. zaplanowania wakacyjnego menu (przy specjalnym uwzględnieniu kuchni regionalnej). To z kolei wskazuje na to, że absolwenci turystyki – jeśli tylko mają pomysł na swoją przyszłość – mogą naprawdę dużo osiągnąć. I to bez konieczności zmiany branży.
Artykuł sponsorowany.