Powiększanie ust kwasem hialuronowym to bez wątpienia jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej i najczęstsza technika powiększania ust. Na czym polega fenomen kwasu hialuronowego? Jest to naturalny składnik tkanki łącznej, tak naprawdę nie będący kwasem z chemicznego punktu widzenia; jest to cukier złożony, syntetyzowany przez fibroblasty skóry i właśnie w skórze zlokalizowany w największej ilości. Jego fizjologiczną rolą jest wzmacnianie wytrzymałości tkanki łącznej, regulowanie procesów zapalnych i gojenia ran, ochrona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników (a tym samym spowolnienie procesów starzenia) oraz – przede wszystkim – nawilżenie tkanek. Unikatową właściwością kwasu hialuronowego jest bowiem zdolność do wiązania wody w ilościach 1000 – 4000 razy przekraczającego jego masę. Jego ilość maleje wraz z naszym wiekiem. Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta następuje wypełnienie nim ust, ponadto kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, co nadaje ustom objętości i sprężystości. Tym samym fizyczny efekt zwiększenia objętości przez kwas hialuronowy jest potęgowany przez uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.
Wskazania do zabiegu to:
• zwiększenie objętości ust
• chęć skorygowania asymetrii ust
• wyrównanie dysproporcji między górną i dolną wargą
• ujędrnienie ust
• poprawa kolorytu ust
• chęć zniwelowania oznak starzenia w okolicy ust (wiotczenia ust, zmarszczek, opadających kącików ust)
• nawilżenie ust i zapobieganie ich pierzchnięciu
Przeciwwskazania są również istotne i należą do nich:
• ciąża i okres karmienia piersią
• miesiączka
• opryszczka
• choroby układu immunologicznego
• uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy
• Zabieg powiększania ust rozpoczyna się zmyciem makijażu, dezynfekcją i schłodzeniem ust lodem. Następnie miejsce poddawane iniekcji jest znieczulane. Stosowany jest krem znieczulający EMLA 5% lub zastrzyk znieczulający z 2% lidokainą. Kluczowe dla końcowego efektu zabiegu jest dokładne określenie pożądanego kształtu ust, co najlepiej zwizualizować zdjęciem. Lekarz medycyny estetycznej dokonuje następnie iniekcji kwasu hialuronowego. Na potrzeby zabiegu usta podzielone zostają na cztery domyślne kwadranty: prawy i lewy górny oraz prawy i lewy dolny. Lekarz wykonuje iniekcje metodą liniową. Usta są nakłuwane na bokach i tunelowane podskórnie w kierunku przyśrodkowym. Kolejność, w jakiej lekarz dokonuje iniekcji jest następująca: najpierw wypełnieniu kwasem hialuronowym ulega kwadrant prawy górny ust pacjenta, potem kolejno lewy górny, lewy dolny i na końcu prawy dolny. W obrębie każdego kwadrantu iniekcja wygląda praktycznie tak samo.
Bezpośrednio po wykonanym zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy cały czas lekko schładzać okolice warg, aby utrzymać reakcję tkanki na możliwie niskim poziomie. Na 24 godziny po zabiegu warto zadbać o higienę nakłuwanych miejsc i jak najrzadziej ich dotykać. Po tym czasie wskazany jest delikatny masaż ust czystymi rękami, co ma zapobiegać zbijaniu się kwasu hialuronowego w grudki. Później nie powinno się wywierać nadmiernego ucisku na okolicę skóry poddanej zabiegowi. Odradza się stosowania w tym czasie wszelkiego rodzaju szminek, błyszczyków oraz kremów. Dobrze jest zrezygnować z picia bardzo gorących napojów. W następnych tygodniach zaleca się unikania nadmiernego zimna, gorąca, czy ekspozycji na słońce. Należy tymczasowo zrezygnować z wizyt w saunie bądź solarium