Turystyka górska zawsze cieszyła się wielką popularnością i to nie tylko wśród młodych ludzi. Wędrowanie z plecakiem po górach pozwala odetchnąć świeżym powietrzem, co szczególnie doceniają osoby z, mocno zanieczyszczonych spalinami, miast. To również niepowtarzalny sposób na zwolnienie tempa życia i docenienie piękna natury. O jednym trzeba pamiętać. W góry, ale także na wszelkiego typu wycieczki piesze, trzeba zabrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi wędrówkę i sprawi, że będzie ona bezpieczna.
Must have na pieszych wędrówkach
1. Odpowiednia odzież i obuwie
Podstawą oczywiście są wygodne, nieprzemakalne buty. Nie ma chyba nic bardziej demotywującego niż niewygodne obuwie, które po pierwszym dniu obciera stopy, a w razie deszczu lub mokrej trawy nie chroni przed wilgocią. Na pewno nie sprawdzą się nowe buty, ponieważ noga musi się przyzwyczaić do buta i przede wszystkim należy wcześniej stwierdzić, czy nie ma miejsc mogących powodować jakiekolwiek obtarcia.
Równie ważna jest kurtka chroniąca przed wiatrem, deszczem i zimnem. Pogoda w górach bywa niekiedy kapryśna i nawet w pełni lata temperatura spada w okolice zera, a nawet pada śnieg. Niezbędny okazuje się też polar, wygodne i nieprzemakalne lub szybko wysychające spodnie, koszulki i skarpety. Świetnie sprawdza się odzież termiczna.
2. Niezbędne akcesoria
Dobrze wziąć ze sobą dokładną mapę terenu, po którym poruszamy się. Najlepsze są mapy wodoodporne. Zawsze przydatna może okazać się apteczka, a przynajmniej jakiś bandaż, plaster, woda utleniona i leki przeciwbólowe. Górskie słońce jest także bardzo mocne i bez kremu z filtrem oraz okularów przeciwsłonecznych nie warto wyruszać na szlak. W związku z tym, że niekiedy trasa wydłuża się albo tracimy poczucie czasu, to konieczna jest latarka. Poruszanie się w górach po zmroku stwarza naprawdę duże ryzyko poślizgnięcia, potknięcia lub upadku z dużej wysokości. Latarka pomoże w bezpiecznym dotarciu do schroniska lub po prostu w zejściu w dolinę. Jeżeli planujemy nocowanie na kempingu lub gdzieś na trasie, to oczywiście niezbędny okazuje się namiot i śpiwór. Obecnie są dostępne bardzo poręczne w niesieniu i łatwe w rozkładaniu namioty turystyczne, również oferta śpiworów jest na tyle szeroka, że każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie.
3. Pożywienie, naczynia i sztućce
Nawet jednodniowa wyprawa wymaga zabrania jakiegoś jedzenia i czegoś do picia. Oprócz suchego prowiantu, można również pomyśleć o daniach typu instant, które wystarczy zalać wrzątkiem. W takiej sytuacji przyda się jakiś mały palnik turystyczny, aby zagotować wodę. Dobrze sprawdza się też termos, w którym będzie ciepły napój albo właśnie wrzątek na przyrządzenie jakiegoś ciepłego posiłku. Nie można również zapominać o sztućcach i naczyniach turystycznych. Wystarczą nawet zestawy menażek oraz niezbędnik turystyczny zawierający łyżkę, widelec i nóż połączone ze sobą. Przydatny i funkcjonalny bywa multitool lub inny komplet narzędzi zawierający otwieracz do butelek i konserw, szpikulec oraz korkociąg.