Lato to piękna pora roku i większość z nas uważa, że nie grożą nam wtedy żadne choroby. Jest jednak nieco inaczej, a wiąże się to właśnie z ciepłą pogodą, ze sposobem odżywiania oraz naszym zachowaniem podczas kontaktów z przyrodą.
Fotouczulające rośliny zielarskie – na co uważać latem?
Starając się zachować zdrową dietę stosujemy różne zioła lecznicze. Trzeba jednak wiedzieć, że niosą one nie tylko korzyści. Jak się okazuje w wielu roślinach zawarte są substancje fotouczulające, które mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych, a nawet groźnych dla zdrowia konsekwencji. Jeśli więc przyjmujemy takie zioła, jak dziurawiec, rumianek, krwawnik, skrzyp polny, nagietek, arnika czy miłorząb japoński, musimy unikać ekspozycji na słońce albo stosować kremy z wysokim filtrem UV. W przeciwnym razie grozi nam rumień, wysypka, mogą pojawić się nawet pęcherze.
Glikemia poposiłkowa – termin który warto znać
W dobie licznych zachorowań na cukrzycę lepiej dmuchać na zimne, warto więc posiadać pewną wiedzę w tym temacie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że prawidłowy poziom cukru we krwi po posiłku nie powinien przekraczać 140 mg/dl. Jednak niebezpieczny jest nie tylko wysoki poziom, ale też niski (poniżej 70 mg/dl), który spowodować może śpiączkę glikemiczną. Jeżeli chodzi o normy odnoszące się do glikemii poposiłkowej, zwiększają się z wiekiem. Poziom cukru powinni więc kontrolować nie tylko chorzy, ale też zdrowi ludzie.
Ile powinno przytyć się w ciąży?
Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży, to bez względu na porę roku (latem może bardziej) martwią się o swoją wagę. W pierwszym trymestrze raczej nie przytyją, ale już w drugim i trzecim optymalne przybieranie na wadze to ok. 0,5 kg tygodniowo (2 kg na miesiąc). Oczywiście tempo tycia u każdej kobiety wygląda inaczej. Warto jednak monitorować swoją wagę, a w razie wątpliwości poradzić się lekarza.