Marskość wątroby jest zaliczana do chorób, które w organizmie człowieka rozwija się przez lata. Jest kilka przyczyn jej pojawienia się. Najczęściej choroba ta kojarzona jest z osobami nadużywającymi latami alkoholu. Może być również spowodowana obecnością innych chorób, takich jak na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C. Marskość wątroby – jakie są przyczyny skutki i metody leczenia? Regularne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach to najczęstsza przyczyna zapadania na tę chorobę. Wysokoprocentowe napoje przyczyniają się do hamowania metabolizmu tłuszczów, białek oraz cukrów. To w prostej linii przekłada się na wyniszczanie wątroby w sposób długofalowy. Około 20 procent osób zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C choruje na marskość wątroby. Ma ona też często podłoże genetyczne. Stłuszczenie wątroby mające miejsce przy cukrzycy często także staje się przyczyną marskości. Potencjalnym zagrożeniem jest też choroba wieńcowa i otyłość.
W leczeniu marskości wątroby bardzo ważną rolę odgrywa zachowanie profilaktyczne w postaci przestrzeganiu specjalistycznej diety. Przede wszystkim należy wyeliminować z niej alkohol oraz inne niezdrowe z naszego punktu widzenia używki. W kuchni stosowane przez nas do tej pory tłuszcze zwierzęce należy zastępować roślinnymi, które są znacznie łatwiej przyswajalne dla wątroby. W odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinniśmy zapominać o rybach oraz owocach morza. Okażą się one pomocne nie tylko dla wątroby. Zyska na tym również nasze serce. Jeśli mamy kilka kilogramów za dużo, powinniśmy zadbać o naszą formę. Codzienna poranna gimnastyka lub inna forma ruchu pozwoli nam utrzymać szczupłą sylwetkę.
Sposób leczenia jest uzależniony i dopasowany do przyczyny zachorowania. Jeżeli przyczyną jest alkohol, oprócz odstawienia go, lekarz decyduje się na przepisanie odpowiednich leków pacjentowi. Leczenie przynosi efekty po kilku tygodniach. Należy jednak pamiętać, że zmian wątroby nie da się odwrócić. Leki stosowane regularnie mogą jedynie zatrzymać lub spowolnić proces rozwijania się choroby.