Kreatyna

Kreatyna to suplement sportowy, który naprawdę działa, co potwierdzają liczne rezultaty badań. Kreatyna zwiększa siłę oraz objętość mięśni, nie będąc przy tym sterydem anabolicznym i jest uznawana przez większość zawodowych sportowców. Wielu kulturystów wymienia kreatynę jako najskuteczniejszy suplement na uzyskanie beztłuszczowej masy mięśniowej i zwiększenie wydolności podczas treningów o wysokiej intensywności. Jakie są powody, dla których sportowcy tego potrzebują? Jak działa kreatyna i jak prawidłowo ją przyjmować?

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, czyli kwas betametyloguanidynooctowy, to związek chemiczny pochodzenia organicznego pełniący ogromną rolę w naszym życiu. Ze względu na obecność azotu jego cząsteczka jest zbliżona do aminokwasów (budulca białek). Kreatyna jest potrzebna mięśniom i aktywnie wpływa na ich funkcję, jednak organizm jest w stanie ją wyprodukować tylko w niewielkich ilościach. Jako element mięśni i ścięgien wpływa bezpośrednio na ich funkcjonowanie poprzez dość skomplikowany schemat działania. Krótko mówiąc, kreatyna w procesie fosforylacji (przyłączania reszty fosforanowej do nukleofilowych atomów różnych związków chemicznych), która odbywa się za pomocą enzymu zwanego kinazą kreatynową (główna rola w homeostazie komórkowej ATP) staje się fosfokreatyną. Organizm syntetyzuje kreatynę z aminokwasów glicyny i argininy – niezbędnych dla metabolizmu, ale jednocześnie dość rzadkich w pożywieniu. W mięśniach znajduje się aż 98% kreatyny występującej w całym organizmie. Pozostałe 2% znajdziemy w mózgu, nerkach i wątrobie, a śladowe ilości także w jądrach.

Rodzaje kreatyny

Kreatyna ma bardzo duży wpływ na organizm, przede wszystkim w przypadku sportowców: kreatyna wpływa na zdolność regeneracji naszych włókien mięśniowych oraz gojenie się ran, duże znaczenie ma jej obecność w walce z stresem oksydacyjnym i utlenianiu tkanek. Obecnie możemy spotkać wiele rodzajów tego suplementu. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem jest monohydrant kreatyny, która cechuje się wysoką przyswajalnością i anabolicznym działaniem, jednocześnie wykazująca skłonności do retencji wody. Dużą popularnością cieszą się także jabłczan kreatyny (który powoduje nieco mniejszą retencję wody w organizmie niż monohydrant) i azotan kreatyny. Nieco mniej popularnymi rodzajami, ale nie mniej skutecznymi, są kreatyna alkalizowana, chelat magnezowy kreatyny, cytrynian kreatyny, alfaketoglukaran kreatyny, chlorowodorek kreatyny oraz orotan kreatyny. Sama kreatyna nie jest jednak najważniejszym elementem zdrowego odżywiania. Znacznie większe znaczenie ma dieta. Zdrową dietę może zapewnić catering dietetyczny Pyskowice.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here