Grille węglowe – głównie dzięki niskiej cenie i pewnym przyzwyczajeniom – nadal stanowią najpopularniejszy typ. I w tym nie ma niczego złego, warto jednak pamiętać, aby swoją uwagę skupiać na tych grillach, które są najlepiej zaprojektowane i wykonane. Dlaczego? Jest kilka powodów.
Droższe grille węglowe nadal są atrakcyjne cenowo
Patrząc na ceny grilla węglowego, warto mieć z tyłu głowy również przewidywany okres eksploatacji. Praktycznie rzecz biorąc, wybierając te sygnowane logo marki Weber grille węglowe, można założyć, że nawet przy dość częstym rozpalaniu, wytrzymają one dziesięć, a może i kilkanaście lat. Tanie grille węglowe w tym czasie będą już wyglądały dramatycznie, ich wyczyszczenie będzie właściwie niemożliwe, a akcesoria często będą w rozsypce, więc nie ma mowy o wygodzie, a często i bezpieczeństwie korzystania z nich. Mimo że grille węglowe klasy premium kosztują wyraźnie więcej, to jednak są wykonane z lepszych materiałów i bardziej precyzyjnie, więc będą służyły wielokrotnie dłużej.
Warto też dodać, że do grilla premium często nawet po latach można dokupić przynajmniej niektóre akcesoria, co jest o tyle ważne, że jeśli w najtańszym grillu zniszczy się ruszt, oznacza to, że cały grill nadaje się tylko na śmietnik. Jak tani by nie był – to marnowanie pieniędzy!
Ciekawe rozwiązanie projektowe – to ma znaczenie!
O tym, że najprostszy grill ma przecież wszystko, czego trzeba, są przekonaniu tylko ci, którzy nie korzystali z grilla premium. Mówiąc o ciekawych rozwiązaniach projektowych, nie mówi się o gadżetach czy funkcjach tak specyficznych, że poza niektórymi szefami kuchni nikt z nich nie skorzysta. To raczej kwestia szeroko rozumianej ergonomii. Oto kilka przykładów takich rozwiązań:
- optymalny kształt misy grilla, dzięki czemu powierzchnia rusztu jest jak największa bez konieczności nieograniczonego rozbudowywania bryły lub zmniejszenia stabilności związanego z przeniesieniem ku górze środka ciężkości;
- zaawansowane systemy czyszczenia, na które może składać się specjalna powłoka, osłonięte popielniki i kilka innych rozwiązań, dzięki którym grill można po wygaszeniu oczyścić często w zaledwie kilka minut;
- uchwyty na pokrywę, co jest ważne, ponieważ pozwala nie zabrudzić pokrywą tarasu albo pokrywy ziemią z ogrodu – tak czy inaczej, nie trzeba już zastanawiać się nad tym, co zrobić z pokrywą odjętą na czas obsługi rusztu;
- funkcja wędzenia, dzięki której można bez problemu zamienić grill w wędzarnię. Stwierdzić, że to zbędne, może chyba tylko ktoś, kto nigdy nie jadł niczego przygotowanego w przydomowej wędzarni.
Takich rozwiązań jest oczywiście więcej: od wentylacji paleniska począwszy, przez ogrzewane półki, aż po precyzyjne wywietrzniki. Każde z tych rozwiązań daje możliwości, których nie ma się, korzystając z podstawowych modeli grilli.