Jazda pod wpływem alkoholu – jaka kara Ci grozi?

Jazda pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Zależy to od poziomu tej substancji we krwi i w wydychanym powietrzu. W zależności od kwalifikacji tego czynu oraz okoliczności zdarzenia, przepisy polskiego prawa nakładają na sprawcę określone kary. Jakich konsekwencji prawnych możesz się spodziewać za jazdę „na podwójnym gazie”. Co Cię czeka po kontroli drogowej?

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 roku?

W zależności od stężenia alkoholu we krwi sprawcy, będzie to albo wykroczenie, albo przestępstwo. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 m alkoholu w wydychanym powietrzu) wtedy zachodzi tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda autem w takim stanie to wykroczenie. Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Ta sytuacja będzie wiązała się już z odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu karnego.

Za wykroczenie grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Ponadto, sąd zawsze orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat). Za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwym grożą następujące konsekwencje karne:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Jak wygląda procedura karania nietrzeźwych kierowców?

Niezależnie czy zostałeś zatrzymany za przestępstwo czy za wykroczenie, Twoja sprawa i tak trafi do sądu. Możesz uniknąć rozprawi sądowej, „dobrowolnie poddając się karze”. Przeważnie, na pierwszym przesłuchaniu (na które zostaniesz wezwany kilka dni po kontroli drogowej), zostanie Ci zaproponowana kara jaka zostanie na Ciebie nałożona w zamian za przyznanie się do winy. Niestety, bardzo często nie jest to najlepszy wybór, jaki możesz w tej chwili podjąć. Może się okazać, że w Twoim przypadku, lepszym rozwiązaniem okaże się staranie się o warunkowe umorzenie kary. Prawo polskie przewiduje bowiem w niektórych sytuacjach możliwość umorzenia postępowania karnego pod określonymi przez sąd warunkami (np. poddaniu się leczeniu). Oczywiście, żeby móc się starać o warunkowe umorzenie postępowania, muszą być spełnione określone prawem przesłanki. Jeżeli je spełniasz (najlepiej jak o tym zadecyduje profesjonalny prawnik), będziesz mógł dzięki temu pozostać w świetle prawa jest osobą niekaraną. Poza tym, możesz liczyć na łagodniejsze niż przewidziane w kodeksach kary. Jest to również jedyna szansa na to, żeby zachować prawo jazdy. W każdym innym wypadku zatrzymania pod wpływem alkoholu, prawo jazdy zostanie Ci odebrane na co najmniej 6 miesięcy (w przypadku wykroczenia) lub 3 lata (jeżeli Twój stan upojenia wskazuje na popełnienie przestępstwa).

O tym jaką strategię procesową wybrać w Twoim przypadku, powinien zadecydować profesjonalista. O tym, jak wybrać najlepszego adwokata lub radcę prawnego w Twojej sytuacji, przeczytasz w artykule: „Jazda po alkoholu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here