Jesień to pora roku, w której góry wręcz przyciągają. Wspaniałe, malownicze i wielobarwne przestrzenie kuszą wędrowców, zapraszając do wypraw górskich i spacerów. Każde wyjście w góry powinno jednak poprzedzić odpowiednie przygotowanie. Jedną z bardzo ważnych kwestii jest wyposażenie – w pierwszej kolejności ubiór. Jak ubrać się na wyprawę w góry?
Buty bardzo ważne!
Bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą częścią ubioru w góry jest obuwie. Powinno być wygodne i dopasowane do warunków, po jakich przyjdzie nam się poruszać. Jeśli w grę wchodzi wyprawa w góry, zadbajmy o to, by buty, które zakładamy, były modelem trekkingowym. Obuwie trekkingowe charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest wyższe niż standardowe buty sportowe. Ponadto ma specjalnie wyprofilowaną podeszwę – wszystko po to, by pokonywanie stromych lub śliskich szlaków było jak najbezpieczniejsze. Dobre buty w góry powinny chronić przed poślizgnięciem, a także być stosunkowo lekkie, a przy tym ciepłe i najlepiej – nieprzemakalne. Zwłaszcza jeśli idziemy w góry jesienią, kiedy to pogoda może spłatać nam figla i być iście zimowa. Buty trekkingowe chronią również przed skręceniem kostki. Dzięki temu, że są wysokie, zabezpieczają nogę przed wykręceniem w kostce, z kolei usztywniona podeszwa usprawnia marsz i wpływa na wzrost komfortu podczas chodzenia. Buty na górskie szlaki powinny być doskonale dopasowane także, jeśli chodzi rozmiar. Nie należy kupować obuwia za dużego lub za małego – w ten sposób możemy nawet uszkodzić stopy!
Kurtka – numer dwa!
Kurtka to nieodzowny element każdego górskiego zdobywcy. Taka wyprawa, zwłaszcza jesienią, wiąże się ze zmienną i nieprzewidywalną pogodą. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w ciepłą, lekką i nieprzemakalną kurtkę. Jeśli temperatura sprzyja i na zewnątrz jest ciepło, to najprawdopodobniej wystarczy tylko kurtka typu softshell. Ten model okrycia wierzchniego doskonale chroni przed wiatrem i chłodem, więc idealnie sprawdzi się w okresie przejściowym. Wadą tego typu kurtek jest średnia odporność na bardzo silny deszcz. Stąd sprawdzą się one szczególnie wtedy, kiedy prognozy pogody zapowiadają suchy, lecz chłodny i wietrzny dzień. Niestety sezon jesienny często bywa deszczowy, przez co niezmiernie istotna będzie wodoszczelność zakładanej kurtki. Kurtka membranowa sprawdzi się bardzo dobrze podczas opadów, a oprócz tego również ochroni przed wiatrem i zimnem. Wybierając kurtkę na wyprawę w góry, zwróćmy uwagę na parametr wodoszczelności (określane milimetrem słupa wody). Najlepsze modele to takie, których wartość ta przekracza 10 000 mm H2O. Niektóre z kurtek np. model Randal marki Elbrus może pochwalić się nie tylko ma wodoszczelnością na poziomie 15 000, ale także oddychającym materiałem, regulowanym kapturem oraz profesjonalnym systemem wentylacji, która zapewnia skuteczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry i utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Kurtka Randal to także system regulacji, który pozwala na ochronę głowy i szyi, a także idealne dopasowanie okrycia do sylwetki.
Spodnie – dobierz do pogody
Wybierając spodnie na górską wyprawę, dopasuj je do pogody. W góry najwygodniejsze będą spodnie trekkingowe – powinny być lekkie, elastyczne i szybko schnąć. Bardzo dobrą opcją będzie zakup spodni, które mają odpinane nogawki. Wtedy w łatwy sposób dostosujemy je do panującej pogody – jeśli będzie upał, odczepimy nogawki i przemienimy nasze spodnie w krótkie spodenki. Spodnie na wycieczkę w góry nie powinny być zbyt sztywne i za bardzo dopasowane. Dżinsy nie będą dobrym pomysłem – są to ciężkie spodnie, które w razie deszczu mocno namokną, co jeszcze bardziej je obciąży i ochłodzi organizm.
Wygodnie i na cebulkę
Idąc na wyprawę w góry, ubierzmy się „na cebulkę”. Jesienią może być raz chłodno, raz ciepło, dlatego warto mieć możliwość zrzucenia cieplejszego odzienia. Dobrym pomysłem będzie bielizna termoaktywna, która ma za zadanie utrzymać komfortową temperaturę ciała – odprowadza nadmiar potu i zapewnia właściwą temperaturę ciała. Bielizna termoaktywna znajduje się najbliżej ciała, kolejną warstwą powinna być bluza, polar lub koszulka (najlepiej turystyczna – w zależności od temperatury) – spodnie i kurtka.
Akcesoria i dodatki na wyprawę w góry
Kompletując ubrania na wyprawę w góry, warto zabrać ze sobą chustę wielofunkcyjną, która sprawdzi się zarówno jako ochrona szyi (przed chłodem lub nadmiernym słońcem), głowy, czy nawet nadgarstka. Takiej chustki można dowolnie używać, wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszego pomysłu. Ponadto przed wielogodzinną wyprawą warto zainwestować w dobre skarpetki – najlepiej wybrać model, który odprowadza wilgoć, jest ciepły i przyjemny dla skóry, a do tego sięga za kostkę. Dobrze dopasujmy rozmiar skarpety – na źle dobranych może tworzyć się fałdka, która po dłuższym marszu będzie ocierała stopy lub powodowała powstawanie pęcherzy.
Wybierając się w góry, dobrze przemyślmy, czy wzięliśmy ze sobą całe niezbędne wyposażenie. Ubiór jest niezwykle ważny, ponieważ warunkuje nasze samopoczucie podczas zdobywania kolejnych szczytów. Najistotniejsze jest wybranie i dopasowanie odzieży w taki sposób, by była odpowiednia do panujących warunków pogodowych. Kierujmy się zasadą – „na cebulkę”, by w razie zmiany pogody móc coś zrzucić lub ponownie przybrać. Szukając profesjonalnej odzieży turystycznej, która idealnie sprawdzi się podczas górskiej wyprawy, koniecznie zajrzyj na sklepiguana.pl, gdzie znajdziesz tylko najwyższej jakości produkty w atrakcyjnych cenach.
Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, fotolia.com