Główka dziecka po porodzie nie jest w pełni ukształtowana, dlatego też jest ona wyjątkowo delikatna. Wiele mówi się o konieczności szczególnego uważania na dziecko w okresie zrastania ciemiączka. Ale czym ciemiączko w ogóle jest?
Ciemiączka to specjalne szczeliny pomiędzy kośćmi czaszki dziecka pokryte skórą i tkanką łączną. Ich rola jest niezwykle istotna zwłaszcza podczas porodu. To dzięki nim niezrośnięte jeszcze kości czaszki schodzą się i główka malca łatwiej przedostaje się przez drogi rodne. Elastyczność główki ma także znaczenia podczas wzrostu dziecka. Daje ona możliwość mózgowi dziecka na rozrost.
W czasie życia płodowego dziecko ma dwa ciemiączka przednie i tylne. Tylne zrasta się z reguły do ukończenia drugiego miesiąca życia. Przednie stopniowo zmniejsza się, a całkowicie zrasta około pierwszego roku życia. Proces może jednak trwać także około pół roku dłużej.
Opóźnione zrastanie ciemiączka może mieć miejsce w przypadku wcześniaków, dzieci dotkniętych krzywicą oraz przy na przykład niedoczynności tarczycy. Wtedy maluch koniecznie musi być konsultowany przez lekarza.
Nie należy się bać uszkodzenia ciemiączka podczas pielęgnacji dziecka. Skóra oraz tkanka łączna są wytrzymałe i dobrze spełniają swój cel jakim jest ochrona układu nerwowego dziecka.