Higienistka stomatologiczna

Ukończenie policealnego kierunku higienistka stomatologiczna to szansa na zdobycie dobrego zawodu i to całkowicie za darmo. Czym zajmuje się higienistka, dlaczego warto nią zostać i co zrobić, by podjąć naukę?

Ludzie są coraz bardziej świadomi jak ważne jest dbanie o zęby, dlatego cały czas powstają nowe gabinety stomatologiczne. Zatrudnienie w nich znajdują nie tylko lekarze dentyści, ale także personel pomocniczy – higienistki stomatologiczne i asystentki. Pomagają przy zabiegach, a higienistka również samodzielnie przeprowadza zabiegi pod nadzorem lekarza stomatologa.

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Higienistka w odróżnieniu od asystentki stomatologicznej sama wykonuje zabiegi profilaktyczne, oczywiście z zalecenia i pod kontrolą lekarza. Przede wszystkim dba o higienę i estetyczny wygląd zębów pacjentów poprzez usuwanie osadu i kamienia nazębnego (skaling). Wykonuje także lakowanie, czyli zamykanie bruzd i lakierowanie, a także polerowanie oraz piaskowanie. Poza tym, zajmuje się również edukacją w zakresie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Obejmuje ona m.in.: instruktaż jak prawidłowo myć zęby (naukę szczotkowania i nitkowania), diagnozę problemów i złych nawyków oraz dobór środków do higieny jamy ustnej.

Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

Jeśli zastanawiasz się czy wybrać naukę na kierunku higienistka stomatologiczna, powinieneś zapoznać się z zaletami tego zawodu. Są to przede wszystkim:

  • kontakt z ludźmi

Higienistka ma spory kontakt z pacjentami z tego względu, że zazwyczaj może im poświęcić więcej uwagi niż stomatolog. Poza tym, pacjenci czują się swobodniej podczas rozmowy z nią niż z lekarzem i łatwiej przyznają się do złych nawyków higieny jamy ustnej.

  • prestiż zawodu

Higienistka to instruktorka higieny jamy ustnej, która jest niezwykle ważna dla zdrowia całego organizmu człowieka. Powinna być wzorem dla pacjenta w zakresie dbania o zęby.

  • atrakcyjne wynagrodzenie

Profesjonalna higienistka jest bardzo potrzebna w każdym gabinecie stomatologicznym. Jest nieocenioną pomocą dla lekarza, stąd może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie za swoją pracę.

  • możliwość rozwoju

Higienistka możesię rozwijać zawodowo, uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach. Co roku odbywają się również konferencje dla higienistek i asystentek stomatologicznych.

  • łatwość i szybkość uzyskania kwalifikacji zawodowych

Aby zostać higienistką, należy ukończyć 2-letni kierunek w szkole policealnej medycznej i zdać egzamin.

  • praca z misją

Celem pracy higienistki jest promocja zdrowia jamy ustnej. Ma uświadamiać społeczeństwo jak ważne jest dbanie o zęby i dziąsła.

Co zrobić, by zostać higienistką stomatologiczną za darmo?

Aby móc pracować w zawodzie higienistki stomatologicznej, trzeba ukończyć szkołę policealną na tym kierunku. Jak to zrobić? Po ukończeniu liceum lub technikum – a dokładnie po 3 lub 4 latach nauki w liceum albo 4 latach nauki w technikum – można zapisać się do szkoły policealnej medycznej. Nie jest wymagana zdana matura. Nauka trwa jedynie 2 lata, a zajęcia odbywają się w systemie zaocznym. Co ważne – kształcenie jest bezpłatne. Po ukończeniu nauki należy zdać egzamin zewnętrzny, przeprowadzany w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Podejście do niego nie jest obowiązkowe, chyba że chce się uzyskać kwalifikację zawodową. Absolwentka uzyskuje tytuł higienistki stomatologicznej oraz kwalifikację MED.02 – wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia. Potwierdzeniem wykształcenia jest świadectwo zgodne ze wzorem MEN.

Więcej informacji na temat możliwości kształcenia na kierunku higienistka stomatologiczna można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/higienistka-stomatologiczna.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here