Gdańsk – 5 pomników ważnych dla miasta

0
2653

Gdańsk był świadkiem historii pełnej zwycięstw oraz trudnych walk. Stojące w różnych miejscach miasta pomniki przypominają nam zarówno o momentach chwały, jak i zmagań. Część z nich jest bardzo znanych, natomiast inne nie zawsze pojawiają się na pierwszych stronach przewodników. Które z nich warto zobaczyć?

Gdańskie pomniki pokazują losy i historię nie tylko samych gdańszczan, lecz także wszystkich mieszkańców kraju. Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie  listę najważniejszych z nich, dzięki czemu dowiesz się, dlaczego warto się z nimi zapoznać.

Pomnik Neptuna – symbol władzy i chwały

To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Zdjęcie z Neptunem chce mieć każdy: trzeba przyznać, że wykonana z czarnego kamienia bryła o wadze ok. 650 kg bardzo dobrze prezentuje się na fotografiach. Jeszcze w XVI wieku tam, gdzie obecnie stoi figura Neptuna, mieściła się zwykła studnia. Włodarze miasta zażyczyli sobie jednak, aby zastąpiła ją bardziej wysublimowana fontanna. Neptun – władca morza – gestem pochylenia głowy oddaje cześć polskim królom, którzy podczas swych wizyt w Gdańsku mieszkali zwykle w stojących naprzeciwko fontanny kamienicach. Budowa fontanny trwała niespełna 30 lat, a w jej trakcie piętrzyły się trudności związane z niemożnością odpowiedniego doprowadzenia wody.

Pomnik Kindertransportów

Upamiętnia on mieszkające przed II wojną światową w Gdańsku żydowskie dzieci, które przeżyły okupację dzięki temu, że schronienie zapewniły im rodziny w Wielkiej Brytanii. Akcję kindertransportów organizowano w Gdańsku od maja do sierpnia 1939 roku. Dzieci wyjeżdżały z gdańskiego Dworca Głównego, i to właśnie tam postawiono pomnik. Wśród ocalałych dzięki tej akcji był między innymi późniejszy artysta rzeźbiarz Frank Maisler. Kindertransporty zorganizowano dla żydowskich dzieci z Niemiec, Austrii, Polski, Wolnego Miasta Gdańska i Czechosłowacji. Brytyjski rząd wraz z tamtejszą społecznością żydowską pomogli w ocalić w ten sposób około 100 tysięcy dzieci.

Pomnik Poległych Stoczniowców

To symbol Gdańska, często zamieszczany na pamiątkach i pocztówkach. Trzy smukłe krzyże z kotwicami, które stanęły na placu Solidarności w Gdańsku, zostały odsłonięte 16 grudnia 1980 roku. Każdy z nich waży 36 ton i mierzy 46 metrów. Upamiętniają one gdańskich pracowników ze stoczni im. Lenina, którzy zginęli w grudniu 1970 roku, protestując przeciwko podwyżkom cen zarządzonym przez KC PZPR. Władze przez 10 lat wstrzymywały budowę pomnika, dlatego przystąpiono do niej dopiero po podpisaniu porozumień sierpniowych – przed stocznią najpierw stanął drewniany krzyż. Na pomniku znajdują się cytaty z psalmu 29 oraz z wiersza Czesława Miłosza pt. „Który skrzywdziłeś”. Przy podstawie pomnika znajdują się płaskorzeźby obrazujące życie stoczniowców.

 Pomnik Tym, co za polskość Gdańska

To pomnik, wokół którego co roku gromadzą się przywódcy największych państw europejskich podczas uroczystości z okazji zakończenia II wojny światowej. Powstał on dla upamiętnienia gdańszczan, którzy walczyli o polskość miasta od 1308 roku, czyli od czasu tzw. rzezi gdańskiej (mowa o ofiarach najazdu krzyżackiego w listopadzie 1308 roku, którego celem było całkowite przejęcie miasta) do II wojny światowej. Pomnik Tym, co za polskość Gdańska został odsłonięty w 1969 roku. Mieści się on na placu przy ulicy Podwale Staromiejskie.

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku przeszła do historii jako jedna z pierwszych walk zbrojnych na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Napaść na tę placówkę rozpoczęto w tym samym czasie, kiedy atak na Westerplatte. Znajdowało się tam wtedy około 50 osób, które – jak początkowo szacowano – miały się bronić przez mniej więcej sześć godzin, do momentu przybycia Armii „Pomorze”. Pocztowcy wytrwali jednak od rana do wieczora. Po wojnie zostali pośmiertnie odznaczeni Orderem Virtuti Militari, a w latach 90. przyznano im tytuł honorowych obywateli miasta. Upamiętniający ich mężną walkę pomnik znajduje się na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Postać bogini Nike, która podaje umierającemu pocztowcowi karabin, zaprojektował Wincenty Kućma.

Chcesz zobaczyć 5 wymienionych wyżej pomników? A może masz w planach zwiedzanie innych atrakcji w mieście? Zobacz hotele Gdańsk i znajdź dla siebie idealny nocleg. Zwróć uwagę zarówno na obiekty położone blisko centralnych części miasta, jak i wybrzeża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here