Samotne wyprawy w góry na pewno nie wymagają tak starannego przemyślenia wszystkich szczegółów, jak ma to miejsce w przypadku rodzinnego wyjazdu. Dorosły człowiek zawsze jakoś sobie poradzi, nawet, kiedy leje. Jednak wędrowanie po górach z dzieckiem sprawia, że trzeba niezwykle wnikliwie zaplanować wszystkie elementy i mieć dobry plan na całą wycieczkę.
Po pierwsze – budżet
Wydaje się to banałem, ale tylko naprawdę dokładne określenie możliwości finansowych rodziny pozwala cieszyć się każdą chwilą spędzoną na wyprawie. To właśnie od tego zależy wybór miejsca lub miejsc noclegowych, ale także kwestie żywieniowe. Trzeba przecież ustalić, czy stać nas na hotel z pełnym wyżywieniem czy może raczej prywatną kwaterę z dostępem do aneksu kuchennego. Wśród grup kilkuosobowych dużą popularnością cieszą się apartamenty. Zakopane ma duży wybór, więc znalezienie odpowiedniego noclegu nie powinno być problemem. Dobrze też zawczasu rozdzielić sobie pieniądze przeznaczone na codzienne wyżywienie, ale także bilety wstępu, np. do parków narodowych. Warto mieć również pewną kwotę na jakieś zachcianki, typu lody. Po całodziennej wycieczce raczej trudno odmówić sobie, a przede wszystkim dziecku, jakiejś przyjemności.
Po drugie – plan awaryjny na złą pogodę
W górach pogoda bywa kapryśna. Przelotne deszcze chyba nie zniechęcą do wyruszenia na szlak, ale kilkudniowe ulewy z pewnością odstręczają od chodzenia po górach. Dobrze już wcześniej pomyśleć o atrakcjach w razie niepogody. Mogą to być różnego rodzaju gry towarzyskie, które weźmie się ze sobą albo też wyjście do kina, jakiegoś muzeum, na wystawę, jeżeli oczywiście jest taka możliwość. Jednak zawsze trzeba mieć wcześniej przygotowany plan awaryjny, aby nie dać się zaskoczyć.
Po trzecie – przemyślane spakowanie
Lato w górach niekoniecznie oznacza piękną i ciepłą aurę. W wyższych partiach zdarzają się gwałtowne spadki temperatur albo silne wichury. Nie można też sugerować się pogodą panującą w dolinach. W każdym razie, zawsze trzeba wziąć ze sobą rzeczy lżejsze i cieplejsze. Niezbędna jest nieprzemakalna i dobrze chroniąca przed wiatrem kurtka. Koniecznie należy mieć wygodne i wodoodporne buty. Chodzenie po górach w sandałkach lub butach z cienką podeszwą jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, naprawdę w górach, nawet latem, mogą przydać się rękawiczki i czapka, nie tylko dla dzieci.
Warto również pamiętać o dobrze dopasowanym plecaku turystycznym, a w nim prowiant i woda na drogę oraz kilka nieodzownych rzeczy, jak latarka, naładowany telefon komórkowy z wpisanym numerem do GOPR lub TOPR, mapa szlaku, apteczka z bandażem, wodą utlenioną i plastrem.