Ból gardła to powszechna dolegliwość, która może być spowodowana przez różne czynniki. Co należy wiedzieć o źródłach jej pochodzenia? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła i jak złagodzić dokuczliwe, drażniące uczucie pieczenia?
Infekcje wirusowe i bakteryjne
Za większość bólów gardła odpowiadają wirusy, przede wszystkim wirusy wywołujące przeziębienie i grypę. Dolegliwości bólowe mogą wiązać się też z mononukleozą, odrą, świnką oraz ospą wietrzną. Przyczyną bólu gardła bywają także infekcje bakteryjne, m.in. bakteryjne zapalenie migdałków czy infekcje przenoszone drogą płciową, np. chlamydioza czy rzeżączka. W łagodzeniu bólu gardła spowodowanego przez wirusy sprawdzają się dostępne bez recepty leki na ból gardła takie jak pastylki do ssania czy aerozole. Przy infekcjach bakteryjnych konieczne okazuje się zastosowanie antybiotyku.
Podrażnienia wywołane różnymi czynnikami
Przyczyną bólu gardła mogą być również podrażnienia spowodowane przez dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza, środki czystości czy suche powietrze. Do podrażnień nierzadko prowadzi utknięcie w gardle kawałka jedzenia. Ponadto powodem bólu może być uraz gardła, np. uderzenie w szyję.
Alergia
Nadmierna reakcja układu odpornościowego na alergeny może dawać objawy takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa czy podrażnienie gardła. Suchy kaszel towarzyszący alergii również działa drażniąco na tkanki dróg oddechowych. Nieprzyjemne dolegliwości dodatkowo potęguje spływanie wydzieliny po tylnej części gardła.
Choroba refluksowa przełyku
Ból i pieczenie gardła mogą być spowodowane również przez chorobę refluksową przełyku. W przypadku tej dolegliwości kwas żołądkowy cofa się do przełyku i podrażnia gardło, powodując nieprzyjemne uczucie palenia.
Jak złagodzić ból gardła?
Leki na ból gardła mogą mieć postać pastylek do ssania, tabletek doustnych, syropów, sprayów i płukanek. Przyjmuje się je zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Przy bakteryjnych infekcjach stosuje się ponadto antybiotykoterapię, a przy alergii – leki na alergię. W przypadku bólu gardła lepiej zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów, spożywania gorących potraw i napojów oraz używania ostrych przypraw. Nie należy dodatkowo podrażniać błony śluzowej. Wskazane jest przyjmowanie dużych ilości płynów, aby dobrze nawilżyć organizm.
W łagodzeniu bólu gardła sprawdza się miód. Aby nie stracił swoich właściwości, należy rozpuścić go w ostudzonej wodzie. Przygotowany napój pije się małymi łykami. Można zdecydować się też na płukanie gardła ciepłą wodą z solą albo naparem z szałwii. Ponadto, aby przynieść ulgę obolałemu gardłu, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i czystość powietrza. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, a w sezonie grzewczym korzystać z nawilżacza lub rozwieszać na kaloryferach mokre ręczniki.
Ból gardła często jest rezultatem zapalenia błony śluzowej gardła spowodowanego przez wirusy albo bakterie. Przyczynami dolegliwości mogą być też urazy mechaniczne, podrażnienia, ciała obce, choroba refluksowa przełyku albo alergia. Warto dopasować sposób leczenia bólu gardła do jego pochodzenia, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Ponadto należy unikać podrażniania błony śluzowej i sięgać po domowe lub farmaceutyczne środki na złagodzenie bólu, by poczuć ulgę i poprawić swoje samopoczucie.